همه چیز را در رابطه با رشته شیرین بیولوژی (زیست شناسی) در اینجا مطالعه کنید

دروس اختصاصی رشته بیولوژی

یکشنبه 14 خرداد 1396 ساعت 02:59 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست علی رشیدنهال |

با عرض سلام مجدد به شما خوانندگان و بینندگان گرامی زیستولوژی؛ در پست قبل با عنوان "بیولوژی مادر همه علوم" توضیحات مختصری جهت آشنایی جزئی شما عزیزان با این رشته دادم و در این پست قصد دارم با توجه به تجربه تحصیلی خودم در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال در مقطع لیسانس به تفصیل درباره دروس اختصاصی رشته بیولوژی توضیحاتی را ارائه کنم تا حدود مطالعه و بررسی هر یک از این دروس مشخص شود. بنابراین، این پست شناخت کامل و دقیق تری از آنچه یک دانشجوی رشته بیولوژی باید فرا گیرد را در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد.

  

·        بیوشیمی

زیست شیمی یا شیمی زیستی جنبه ای از علم شیمی و تلفیق آن با علم زیست شناسی است که به بررسی شیمی موجودات زنده و همچنین فرآیند ها و چرخه های زیستی که در بدن موجودات زنده برای حفظ بقا و تولید انرژی اتفاق می افتد، میپردازد.

·        آزمایشگاه بیوشیمی
آزمایشگاه بیوشیمی محلی است که در آن شما آزمایشاتی نظیر تیتراسیون ادرار و قند خون و همچنین تولید صابون و مراحل صابونی شدن فلزات به وسیله نمک آنها و مواردی از این دست را به انجام خواهید رساند.


·        آمار زیستی
با گذراندن این واحد درسی شما خواهید توانست با تکیه بر پیشینه ریاضیاتی خود آمار و احتمالاتی در خصوص نحوه پراکنش موجودات زنده، میانگین گیری نسلها و مسائل جزئی ژنتیکی را محاسبه کنید.


·        زیست شناسی سلولی و مولکولی
این واحد درسی بی شک یکی از مهم ترین واحد های درسی یک بیولوژیست محسوب میشود چراکه شناخت عمیق سلول به عنوان کوچک ترین و مهم ترین و دقیق ترین واحد سازنده موجودات زنده به درک هرچه بهتر موجودات زنده و فرآینده های زیستی کمک خواهد کرد. در این درس کار با میکروسکوپ، روش های مطالعه سلول و اندامک های سلول و فرآیند تقسیم سلولی مورد توجه است.

·        آزمایشگاه زیست شناسی سلولی و مولکولی
در آزمایشگاه زیست سلولی و مولکولی موارد تئوری این درس دوباره بازگو شده و با استفاده از میکروسکوپ شما قادر خواهید بود به مطالعه سلول ها بپردازید و مواردی همچون محاسبه درصد تراکم روزنه، محاسبه اندازه سلول با گراتیکول و لام میکرومتری و برش گیری به وسیله دستگاه میکروتوم را به انجام برسانید.


·        ژنتیک
یکی از شیرین ترین و منطقی ترین و به طبع سخت ترین دروس رشته بیولوژی در مقطع لیسانس، درس ژنتیک و حل مسائل ژنتیکی است. در این درس شما با انواع بیماری های وراثتی که ممکن است به نسل بعد منتقل شوند آشنا خواهید شد و خواهید توانست با استفاده از ضرایبی بنام ضریب همخونی و ضریب خویشاوندی احتمال انتقال آن بیماری یا صفت ارثی خاص به نسل بعد را پیش بینی کنید.

·        آزمایشگاه ژنتیک


·        اکولوژی نظری
اکولوژی یا بوم شناسی علم بررسی موجودات محیط زندگی موجودات زنده و ارتباط موجودات با محیط است. اکولوژی در دو شاخه اکولوژی دریا و اکولوژی عمومی بررسی می شود که شامل شناخت انواع اکوسیستم هاست.

·        اکولوژی عملی (همراه با گردش علمی)

درس تئوری اکولوژی که پیش تر درباره آن توضیحاتی ارائه شد با این واحد تکمیل شده و با آزمایش آب، خاک و گردش های علمی مختلف بر دانش شما در این رشته تحصیلی می افزاید.

·        میکروبیولوژی عمومی

میکروبیولوژی یا زیست شناسی میکروسکوپی علمی است که بررسی مراحل زندگی و چرخه های زیستی باکتری ها و ویروس ها و سایر موجودات میکروسکوپی می پردازد.
·        آزمایشگاه میکروبیولوژی عمومی

در آزمایشگاه میکروبیولوژی شما با روش های کشت باکتری و محیط های کشت آشنا میشوید و میتوانید برای مطالعه و آزمایش باکتری های مورد نظر خود را کشت داده  و زیر میکروسکوپ مطالعه نمایید.

·        تکامل

تکامل یکی از شیرین ترین درس های طبیعت و البته رشته بیولوژی است. در این درس شما با تکامل فیلوژنی و اتوژنی آشنا میشوید و سیر تکاملی موجودات زنده را در درخت تبارزایشی داروین مطالعه میکنید.

·        تالوفیت ها

در واقع تالوفیت به معنای قارچ شناسی بوده و علم مطالعه قارچ ها و جلبک ها است. در این درس شما خواهید توانست چرخه های زندگی قارچ های مفید و مضر برای انسان را بیاموزید و بر روی آنها مطالعه کنید.

·        فیزیولوژی جانوری 1 و 2 و 3

در این واحد درسی شما موارد فیزیولوژیک و فرآیند های حفظ بقا در بدن یک موجود زنده (جانور) مانند کنترل ph خون، سیستم عصبی، کنترل زنش های قلب و .... را مورد مطالعه قرار خواهید داد.
·        آزمایشگاه فیزیولوژی جانوری 1 و 2

در آزمایشگاه فیزیولوژی جانوری شما خواهید توانست موارد یاد گرفته شده در تئوری همین درس را در آزمایشگاه با تشریح قورباغه و ... مورد آزمایش و بررسی قرار دهید.

·        بافت شناسی

در این واحد درسی شما به صورت تخصصی با بافت های بدن و نحوه عمل آنها آشنا خواهید شد. بافت عصبی، بافت ماهیچه ای، بافت استخوانی، بافت پیوندی و ......
·        آزمایشگاه بافت شناسی

در آزمایشگاه بافت شناسی شما موارد تئوری کار شده در نیمسال تحصیلی را به صورت علمی مورد مطالعه و آزمایش قرار خواهید داد.

·        جنین شناسی

در این واحد درسی شما با نحوه شکل گیری جنین تمام موجودات زنده در گونه های مختلف آشنا خواهید شد.
·        آزمایشگاه جنین شناسی

در آزمایشگاه جنین شناسی شما موارد تئوری کار شده در نیمسال تحصیلی را به صورت علمی مورد مطالعه و آزمایش قرار خواهید داد.

·        جانور شناسی 1 و 2

درس جانور شناسی به مطالعه، بررسی و طبقه بندی موجودات زنده میپردازد و شما با چرخه زندگی و تولید مثل این موجودات آشنا خواهید شد.
·        آزمایشگاه جانور شناسی 1 و 2

در آزمایشگاه جانور شناسی شما با مولاژ های قلب و مغز تمام موجودات، همچنین تشریح موش، خرچنگ، ماهی و ... آشنا خواهید شد و میتوانید اندام های داخلی این موجودات را مورد بررسی و مطالعه قرار دهید.

·        تشریح و مورفولوژی گیاهی

مورفولوژی به معنای ریخت شناسی بوده و بنابراین در این واحد درسی شما خواهید توانست با بافت ها و اندام های گیاهان آشنا شوید.
·        آزمایشگاه تشریح و مورفولوژی گیاهی

در آزمایشگاه این درس شما میتوانید از بافت ها و اندام های گیاهی برش تهیه کرده و با رنگ آمیزی مناسب در زیر میکروسکوپ به مطالعه و بررسی آنها بپردازید.

·        ریخت زایی و اندام زایی در گیاهانریخت زایی و اندام زایی در گیاهان به شما خواهد کمک خواهد کرد تا با نحوه پیدایش یک اندام در یک گیاه آشنا شوید و شما پاسخ سوالاتی نظیر اینکه در ابتدای خلقت ابتدا دانه وجود داشته یا ابتدا گیاه!؟ (داستان مرغ و تخم مرغ در عالم گیاهی) را در خواهید یافت.


·        سیستماتیک گیاهی 1 و 2

سیستماتیک گیاهی علم طبقه بندی و شناسایی گیاهان بر اساس ویژگی های ظاهری آنهاست. در این درس شما با نحوه طبقه بندی گیاهان آشنا خواهید شد و در پایان خواهید توانست از روی ظاهر گیاه (نوع برگ، گل ، میوه و ...) تیره و جنس و گونه آن را تشخیص دهید.
·        آزمایشگاه سیستماتیک گیاهی 1 و 2

تمامی نمونه های خوانده شده در درس تئوری در هرباریوم به صورت خشک شده موجود اند و باید مورد مطالعه و بررسی قرار گیرند.

·        فیزیولوژی گیاهی 1 و 2

در این واحد درسی شما موارد فیزیولوژیک و فرآیند های حفظ بقا در بدن یک موجود زنده (گیاه) آشنا خواهید شد.

·        آزمایشگاه فیزیولوژی گیاهی 1 و 2


·        بیوفیزیک

درس بیوفیزیک در واقع اثر پدیده های فیزیکی را بر موجودات زنده مورد مطالعه و بررسی قرار میدهد.
·        زیست شناسی پرتوی

زیست شناسی پرتویی یکی از گرایش های بیوفیزیک بوده و اثر پرتو های مختلف مانند امواج نوری، امواج بلوتوث، امواج موبایل، امواج رادیوی، امواج x، امواج گاما و ... را بر موجودات زنده مورد بررسی قرار میدهد.

·        ویروس شناسی

همانطور که از نام این درس پیداست، این واحد درسی به بررسی ویژگی های ویروس ها و چرخه های زندگی آنها میپردازد و انواع ویروس ها و روش های مقابله با آنها را مورد مطالعه و بررسی قرار میدهد.

·        رشد و نمو گیاهی

این واحد درسی به صورت کامل موارد دخیل در رشد و نمو گیاهان مانند عوامل فیزیکی و هورمون های گیاهی را مورد مطالعه و بررسی قرار میدهد.

·        متون زیست شناسی (زبان تخصصی)

با توجه به انگلیسی زبان بودن اکثر منابع علمی موجود در رسته بیولوژی لازم است شما با زبان تخصصی این رشته آشنایی کامل داشته باشید تا در تحقیق و مطالعه منابع خارجی دچار مشکل نشوید.


چاپ این مطلب: کلیک کنید

Like icon
(4 لایک)
نظرات (2)
سه‌شنبه 16 خرداد 1396 ساعت 01:09 ب.ظ
مثن تو کنکور رتبت باید چند بیاد ک بتونی اینو بخونی؟
پاسخ:
خب من خودم 4 سال پیش کنکور دادم ولی تا رتبه 11000 هم بچه ها میتونستن قبول بشن تو این رشته.
ولی خب دیگه دانشگاه با دانشگاه، شهر با شهر فرق میکنه
دوشنبه 15 خرداد 1396 ساعت 10:08 ب.ظ
این رشته از تجربیه دیگه؟سخته؟
پاسخ:
بله
باید در دبیرستان رشته تجربی باشد تا بتونید بیولوژی بخونید..
و اگر به تحقیق و کار آزمایشگاهی علاقه داشته باشید سخت نیست وگرنه مثل بقیه رشته های سختی های خودشو داره
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
smile wink Embarrassed Upset handsome Angry Laugh Language Ridiculous Clatter Crying Grin Bad guy Surprise Unwell never mind kiss sleep love Satisfied Bored Elite Flower Gift heart note
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد
 
نظرسنجی زیستولوژی
زیستولوژی را چگونه ارزیابی میکنید؟
بایگانی زیستولوژی
آمار زیستولوژی
بازدیدکنندگان : 631